Zlatomoravčania majú možnosť po 111 rokoch znovu uvidieť obraz Klaňanie troch kráľov, už síce nie originálny obraz, ale ako známku. Známka bude k dispozícii na Pošte 1 v Zlatých Moravciach od 1.12.2021 do 14.12 2021. Známku vyhotovil majster rytec poštových známok František Horniak.
Známku vytlačili v Prahe a na pošte v Zlatých Moravciach bude pre zberateľov aj príležitostná pečiatka s obálkou. Známku vydala Slovenská pošta a.s. POFIS a Spolok pre záchranu kultúrneho dedičstva našich predkov Zlaté Moravce. Známka vychádza v edícii UMENIE .
Pri príležitosti vydania známky sa mala uskutočniť jej prezentácia v Mestskom stredisku kultúry a športu a jej požehnanie J.E. Viliamom Judákom, nitrianskym biskupom, ale pre pandemickú situáciu sme prezentáciu a výstavu zrušili.
Obraz Klaňanie troch kráľov má pohnutú históriu. Do roku 1910 bol súčastou gotického oltára vo farskom kostole sv. Michala Archanjela v Zlatých Moravciach. V tomto roku bol rozobraný a miesto neho bol postavený oltár Lurdskej Panny Márie, tiež z dreva. Oltár vyhotovil Banskoštiavnický rezbár Jozef Krause. Pôvodný gotický oltár pochádzal z obdobia rokov 1440 až 1450. Podľa starej uhorskej históriografie ho vyhotovil neznámy Moravecký rezbár alebo majster zlatomoraveckého okruhu, ktorého dielňa mohla sídliť v kláštore v Hronskom Beňadiku čo potvrdzuje aj kanonická vizitácia z roku 1559, že kostol bol vypálený Turkami, ale znovu postavený Forgáčom a sú v ňom 3 oltáre. Obrazy pred Turkami a husitskými vpádmi schovali obyvatelia, zvony boli ukryté na Gýmešskom hrade. To, že obraz namaľoval Moravecký majster potvrdzuje aj literatúra – Müvészeti lexikon 1912, Radocsay 1955, Kramar 1938, Rakovský 1969, Hunka 1998. Publikácia Gotické umenie v SNG, 1983, dáva maľbu do súvisu s Matejovským oltárom. Tabuľové obrazy sa roztratili po roku 1910. Tabuľový obraz Klaňanie troch kráľov sa dostal do súkromných zbierok. Státní sbírka starého umění v Prahe ho v roku 1938 získala kúpou od M.von Scharnitzera z Viedne. Prostredníctvom Slovenského národného múzea ho v roku 1950 prevzala SNG v Bratislave a do inventára ho zapísali ako dielo Majstra zlatomoraveckého okruhu z druhej polovice 15.storočia pod číslom 0333. Tu ale osud obrazu nekončí. 27.augusta 1933 z Bojnického zámku ukradli oltár Narda di Cione, stredoveký skvost. Zlodejov vypátrali. V roku 1934 oltár previezli na reštaurovanie do Prahy. Oltár viac nevrátili. Slovenská vláda žiadala oltár vrátiť, stalo sa tak až v roku 1995, ale Praha podmienila vrátenie oltáru výmenou za 10 gotických obrazov Slovacík (vyhotovených na Slovensku), ktoré zakúpila NG v Prahe . Dňa 15.decembra 1995 z Prahy priviezlo vojenské lietadlo oltár do Bratislavy a z Bratislavy do Bojníc ho doviezlo špeciálne klimatizované auto viedenskej firmy Kunsttrans. Oltár bol poistený 1 750 000 dolárov . Odviezli si 10 obrazov, medzi nimi aj náš tabuľový obraz Klaňanie troch kráľov s rozmermi 167 cm v a š 97cm. Na obraze okrem kráľov a sv. Rodiny vidieť pastierov a anjela a nápis Gloria in excelsis deo et in terra …(Sláva Bohu na výsosti a na zemi). Na rube je maľba sv. Petra a Pavla. Obraz už viac neuvidíme na Slovensku.
Jedno je však isté, že nikdy oltárny obraz ako súčasť krídlového oltára, na ktorom boli pravdepodobne ešte umiestené maľby Zosnutie Panny Márie, Dvanásťročný Ježiš v chráme, Sťatie sv. Jakuba mladšieho, Sťastie sv. Jána Krstiteľa, Predstavenie malého Ježiša v Jeruzalemskom chráme a Dišputa sv. Štefana neuvidíme. Obrazy sú maľované temperou na dreve na kriedovom podklade. Nemali opustiť farský chrám sv. Michala archanjela v Zlatých Moravciach, lebo boli dedičstvom našich predkov, ktorí po stáročia s bázňou stáli pred oltárom, mnohí z nich nevedeli čítať ani písať, ale dej zobrazený na obrazoch sa im hlboko vryl do ich sŕdc. Zvlášť obraz Klaňanie troch kráľov im ukazoval práve v adventnom čase, do ktorého sme aj my vstúpili, že Boží syn prišiel na svet ako bezmocné dieťa podobné nám vo všetkom a v chudobe, aby spasil tento svet. My si tento krásny a vzácny obraz pripomenieme známkou, ktorá by nás mala utvrdiť v tom, aby sme si vážili naše dedičstvo a nedovolili ho zašantročit tak, ako sa to stalo s gotickým oltárom, ktorého časti už nie sú na Slovensku.
Marian Tomajko